Szanowni Państwo, ten panel poświęcony został na przedstawienie naszej oferty
na wykonywanie prac geodezyjnych dla potrzeb klientów indywidualnych
oraz firm zajmujących się projektowaniem oraz wykonawstwem infrastruktury technicznej.
Wykonujemy:
- mapy do celów projektowych,
- wytyczenia geodezyjne obiektów budowlanych (budynków) oraz infrastruktury technicznej,
- inwentaryzacje geodezyjne,
- lokalizacja urządzeń podziemnych, georadar,
- podziały geodezyjne nieruchomości,
- ustalenia granic nieruchomości, wyznaczenia i wznowienia znaków granicznych,
- opracowania geodezyjne dla potrzeb postępowań sądowych.
- opinie i analizy geodezyjne,
- aktualizacja ewidencji gruntów,
- gleboznawcza klasyfikacja gruntów,
Inwentaryzacje geodezyjne są to czynności polegające na pomiarze istniejących obiektów, budynków, sieci, infrastruktury technicznej, dróg celem ich wykazania w bazach ewidencji gruntów i budynków (EGiB), geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu (GESUT), bazach obiektów topograficznych (BDOT500). Inwentaryzacje geodezyjne są dokumentami potwierdzającymi istnienie danych obiektów w terenie, ich usytuowania oraz ich atrybutów technicznych. Inwentaryzacje geodezyjne wykonuje się w drodze bezpośredniego pomiaru geodezyjnego, a następnie opracowania wyników pomiaru. Wynikiem prac jest mapa z geodezyjną inwentaryzacją, opinia dotycząca prawidłowości posadowienia obiektu, a w przypadku dodatkowych wymagań ze strony inwestora również szkice, opis numeryczny obiektu przedstawiony w układzie sytuacyjnym i wysokościowym. Dane te mogą zostać przekazane w formie tradycyjnej, czyli papierowej, jak również w formie cyfrowej 2D i 3D.
Podziały geodezyjne nieruchomości wykonuje się w m. in. w oparciu przepisy ustawy Prawo Geodezyjne i Kartograficzne oraz Ustawy o gospodarce nieruchomości. Podziałów nieruchomości dokonuje się w celu wyodrębnienia z pierwotnej nieruchomości dwóch lub więcej działek wydzielonych geodezyjnie oraz osobno oznaczonych w ewidencji gruntów i budynków. W większości przypadków, podziały nieruchomości wykonuje się celem przeniesienia własności na osoby trzecie lub darowizny. Z uwagi na położenie, zapisy miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, zapisy decyzji o warunkach zabudowy, istniejącą zabudowę, wymiary i inne cechy nieruchomości, która ma podlegać nieruchomości stosuje odpowiednią ścieżkę postępowania. Jest ona pochodna założeń właścicieli, zapisów przepisów prawnych oraz ładu przestrzennego. Każda nieruchomość rządzi się swoją charakterystyką. Należy zwrócić uwagę, że odpowiednie doradztwo w tej kwestii jest bardzo istotne i w wielu przypadkach proponowane przez nas sugestie wnosiły wiele pozytywnych elementów. W związku z powyższym zapraszamy do biura celem zapoznania się z naszą ofertą oraz umożliwienie nam przedstawienia Państwu najlepszych rozstrzygnięć.
Ustalenia granic nieruchomości, wyznaczenia i wznowienia znaków granicznych są czynnościami polegającymi na określeniu położenia w terenie granic działek ewidencyjnych oraz ich oznaczenie na gruncie. Postępowanie poprzedzone powinno być analizą materiałów geodezyjnych, dokumentacji prawnej, dokumentów potwierdzających własność oraz pomiarem terenowym. Czynności przeprowadzone na gruncie w obecności zawiadomionych stron powinny zakończyć się sporządzeniem protokołu z czynności. Są przypadki, że granice działek/punkty graniczne są wykazane w ewidencji gruntów z dokładnością niewystarczającą, bądź są błędne. Prawidłowo przeprowadzone postępowanie powinno gwarantować zleceniodawcy, że użytkował będzie swój grunt, będzie miał pełną wiedzę o granicach działek. Należy zwrócić uwagę, że odpowiednio sporządzona dokumentacja może stanowić dowód w postępowaniu sądowym. W przypadku zakupu działki należy uzyskać wiedzę od właściciela o położeniu granic/punktów granicznych, aby uniknąć zakupu działki z wadą. W przypadku nie posiadania przez niego wiedzy i dokumentacji co do rzeczonych granic/punktów granicznych należy zwrócić się do geodety o ich wykonanie.
Opracowania geodezyjne dla potrzeb postępowań sądowych oraz wykazy synchronizacyjne. W ramach tych prac sporządzana jest dokumentacja dla celów wyjścia ze współwłasności, zasiedzenia nieruchomości, sporów granicznych, uwłaszczeń, regulacji stanów prawnych itp. Z uwagi na specyficzny charakter prac geodezyjnych dla potrzeb postępowań sądowych decyzję o formie dokumentacji oraz zakresie prac podejmujemy po zapoznaniu się z całością dokumentacji oraz po rozmowie z wnioskodawcami. Wykazy synchronizacyjne są sporządzane w celu ujednolicenia stanu w ewidencji gruntów i stanu w dokumentach własności. Wykonywane są w gdy występują rozbieżności w numeracji działek i ich powierzchni.
Opinie i analizy geodezyjne. Są to opracowania mające na celu przedstawienie informacji o nieruchomości lub obiektach budowlanych pod kątem geodezyjnym. Opracowania te mają na celu określenie stanu faktycznego. Opinie dla potrzeb nieruchomości zawierają informację o stanie nieruchomości w ewidencji gruntów oraz w dokumentach własności. Są wykorzystywane dla potrzeb określenia kierunków prac geodezyjnych i potrzeb w zakresie kolejnych prac niezbędnych do uzyskania oczekiwanego wyniku. Daje to informację o kosztach, trybach postępowań oraz terminach zakończenia prac. Opinie i analizy geodezyjne dotyczące obiektów budowlanych mają na celu określenie faktycznych wymiarów, kształtów, powierzchni, objętości oraz położeniu. Są wynikiem prac geodezyjnych, których zakres, formę i tryb dobieramy indywidualnie, tak by zaspokoić potrzeby inwestora.
Aktualizacja ewidencji gruntów i budynków obejmuje prace geodezyjne związane z połączeniami działek, wykazywaniem w ewidencji gruntów i budynków informacji o wyburzonych, nieistniejących budynkach, zmianami użytków gruntowych. Prace te polegają na doprowadzaniu zapisów ewidencji gruntów i budynków do zgodności ze stanem faktycznym.
Gleboznawcza klasyfikacja gruntów obejmuje prace związane z określeniem jakości gleb oraz ich sklasyfikowanie wg obowiązujących przepisów. Prace te są związane tematycznie z aktualizacją ewidencji gruntów.
Mapy do celów projektowych wykorzystywane są do sporządzania projektów usytuowania budynków, budowli, dróg, infrastruktury technicznej itd. Mapa do celów projektowych jest obrazem terenu. Elementy i rzeźba terenu przedstawiane są w formie znaków, symboli, opisów, linii. Treść mapy winna obejmować również elementy miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, decyzji o warunkach zabudowy, projektowane sieci itp. Na Państwa zlecenie wykonujemy takie opracowania. Mapa do celów projektowych może zostać wykonana w formie tradycyjnej (papierowej) i/lub cyfrowej, opatrzonej podpisem elektronicznym. Forma cyfrowa umożliwia prace projektowe w oprogramowaniu typu CAD. Zapis cyfrowej mapy do celów projektowych jest możliwy w formatach dwg, dxf, dgn.Mapy do celów projektowych mogą zawierać elementy, które mają znaczenie dla celów projektowych, a nie występują w katalogach znaków i symboli, np. linie zwisu sieci energetycznych.Na państwa życzenie możemy wykonać dodatkowo ortofotomapę, czyli zdjęcie terenu w dużej rozdzielczości wykonaną w wyniku nalotu dronem BVLOS, numeryczny model terenu (NMT), numeryczny model pokrycia terenu, przekroje oraz profile.
Wytyczenia geodezyjne obiektów budowlanych (budynków) oraz infrastruktury technicznej polegają na określeniu położenia projektowanych obiektów w terenie objętym inwestycją. Wytyczeń dokonuje się na podstawie opracowanych geodezyjnie projektów, a wytyczenie wykonuje się technikami geodezyjnymi. Bardzo ważnym elementem jest prawidłowe opracowanie projektu oraz określenie położenia urządzeń kolidujących z inwestycją.